Anton Çehov – Altıncı Koğuş Pdf Kitap İndir

Bir akıl hastanesinde bulunan eğitimli hasta İvan Dmitriç ile uzman doktor Andrey Yefimıç arasında yaşanan felsefi çatışmaya odaklanan Anton Çehov, altıncı koğuş ismini verdiği bu kitabı iki kişinin çatışmasına odaklamıştır. Eğitimli hasta İvan Dmitriç hastanenin koşullarını ve ne kadar zor durumda kaldıklarını vurgularken Andrey Yefimıç ise tüm bunları görmezden geliyordu. Aynı zamanda doktorun hastası için kılını bile kıpırdatmaması çok önemli bir detaydı. Doktor tüm bu yaşanan olumsuzluklardan kendini soyutlamıştır. Ancak ilerleyen süreçte idrak ettiği bazı ayrıntılar onun olaya odaklanmasını sağlamıştı. Fakat iş işten geçmiş ve birçok şey eskisi gibi değildi. Altıncı Koğuş kitabında da tüm bu sorunları ele alan bir Rus yazarın anlatımını görüyoruz. Özellikle Rusya’nın sorunlarına değinen elit yazar Anton Çehov yine bir başyapıta imza atmıştır.

ANTON ÇEHOV KİMDİR

İlk olarak Russkaya Mısl dergisinde yayınlanan ve 1892 yılında basılan Altıncı Koğuş yoğun ilgi gören projelerden birisi olmuştur. Büyük rus tiyatrosu yazarı ve modern hikayelerin ustası olarak bilinen Anton Çehov Rus Gerçekçilik okulunun lider isimlerinden birisidir. Anton Çehov Taganrog’da dünyaya gelmiştir. Lise hayatı boyunca Yunan ve Latin klasik temellerini içeren bir eğitim almıştır. Bu eğitim onun karakter gelişimini doğrudan etkileyen en önemli unsurdur. Lise hayatının ardından 1879 yılında Moskova’ya gidip Tıp Fakültesini kazanan ve buraya yazılan Anton Çehov, 1884 yılında doktor olmuştur. Ünlü yazar bu noktadan sonra hayatında yeni bir sayfa açmıştır. Arka planda almış olduğu eğitim ve gelecekte edineceği tecrübeler onu farklı bir noktaya taşıyan kritik değerler olmuştur.

Daha önce Alacakaranlıkta isimli kitabı ile ödül alan ve Rus Akademisi tarafından ödüllendiren Anton Çehov, Puşkin Ödülü’nün sahibi olmuştur. Ortalama 1000 kelimeden oluşan komik ve kısa öykü türü ile başlı başına bir sanat yaratan Anton Çehov’un kullandığı anlatım dili yoğun ilgi görmüştür. 1888 yılında yayınlanan Bozkır isimli yapıtı ile komik öykülereson veren ve farklı bir yol izleyen Çehov, hayatının geri kalanında da komedi unsurlarından bir nebze uzak durmuştur. En azından projelerinde bu tür ayrıntılara yer vermemiştir. Önemli oyunları arasında Ayı (1888), Evlenme Teklifi (1889), Martı (1896), Vanya Dayı (1899), Üç Kız Kardeş (1900) ve Vişne Bahçesi (1903) yer almaktadır.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.