En Güzel Çocuk Masalları ve Çocuk Hikayeleri Okuma Sitesi

Çocuklar için Masal Okumanın Önemi

Masal okumak çocukların kişisel gelişimlerine ciddi katkı sağlarken, onların daha doğruya ve iyiye yönelmeleri konusunda da önemli bir fırsat tanımaktadır. Çocuklara her gün masal okutmak; masallardaki kahramanları örnek olarak çocukların daha iyi bir karaktere sahip olmaları konusunda da önemli bir adımdır. Masallarda verilen mesajlar da çocukların bilinç altına işlemekte ve onların daha doğru bir şekilde hayata bakış açısına sahip olmalarını sağlamaktadır. Masal okuma etkinliği, küçük yaştan itibaren sistemli bir şekilde yapıldığı takdirde; masal okuyan çocuğun ileride çok başarılı bir insan olacağı gerçeğini de ortaya çıkarmaktadır.

Çocuk Hikayeleri

cocuk-masallari-oku

Çocuklar gerçek hayatta öğrenemedikleri birçok şeyi masallardan öğrenerek, hayata daha olumlu ve iyiyi kötüyü ayırt edecek şekilde bakmaya başlarlar. Çocuk hikayeleri okumanın çocuklara sağladığı faydalar genel olarak şu şekildedir:

 • Masal kitapları çocuklara daha zevkli gelir ve özellikle de resimli kitaplar çocukların hayal dünyalarını pozitif anlamda süsler.
 • Düşünce, karakter, iyi ve kötü gibi duyguları çocuklar masallardan daha kolay bir şekilde öğrenirler.
 • Çocuklar farklı masalları dokurken, bu masallarda adı geçen baş kahramanların yerlerine kendilerini koyarlar ve böylece hayal dünyalarını genişletirler.
 • Masallarda kahramanların yaşadığı birtakım zorluklar, çocuklara bu çıkmaz karşısında çözüm üretme yeteneği de kazandırır. Böylece ileride karşılaşacakları problemleri çok daha net bir şekilde çözüme kavuştururlar.
 • Masallardaki kahramanların yaşadığı olaylar çocukların kurgulama konusunda da bir yeti kazanmasını sağlar. Ayrıca okudukları masalları resme dökerek, bu konuda da yetenek sahibi olurlar.
 • Masal okuma sayesinde çocuklara küçük yaştan itibaren kitap okuma alışkanlığı da kazandırılmış olacaktır.
 • Sürekli aynı masallar yerine farklı masalları denemek, çocukların farklı konulara ilgi göstermelerini de sağlayacaktır.
 • Gerçek dünyayı bu şekilde çocuklar daha iyi analiz ederler.
 • Çocuklar için olduğu kadar yetişkinler de masallardan ciddi fayda sağlarlar. Özellikle çocukların penceresinden olaylara bakma konusunda ebeveynler daha bilinçli olurlar.

Masal okumak için hazırlanmış olan çocuk masalları sitemizde çocuklarınızın eğitimine öncülük edecek masallar yer alıyor. Hepinizi bu güzel masalları okumaya bekliyoruz.

3 Yorum

 • Osman Sevimli 17 Kasım 2017, 17:03

  Çocuğuma her gece yatmadan önce mutlaka masal okuyorum. Çünkü masal okumak, küçük çocukların hayal dünyasını genişletiyor ve çocuğun ileride zeki olmasını sağlıyor.

 • Alper Ateş 17 Kasım 2017, 19:30

  Ben çocuğuma çok fazla çizgi film izletmek yerine masal anlatmayı seçiyorum. Masal çocuğumun hayal dünyasını kullanmasına çok yardımcı oluyor, bu siteyi bulmam iyi oldu, yeni kitapları artık buradan indireceğim.

 • murat ak 22 Kasım 2017, 19:00

  Çocukları küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı kazandırmak çok önemli, gerek konuşmaları gerekte hayal dünyası olsun küçük yaşlarda gelişmeye başlayınca büyüdüğü zaman hem ders açısından hemde diksiyon açısından çok etkili oluyor.