Herman Melville – Katip Bartleby Pdf Kitap İndir

Dünyaca ünlü yazar Herman Melville’nin eseri Katip Bartleby isimli roman okurlar tarafından tam not alan eserlerden birisi olmuştur. Amerikan tarihinin en büyük yazarlarından birisi olarak tanımlanan Herman Melville yaşamı boyunca birçok eser ortaya koymuştur. 1819 – 1891 yılları arasında yaşayan ünlü yazar hayatı boyunca koyduğu eserler ile adını hafızalara kazımayı başarmıştır. Bugün dünyanın birçok yerinde ünlü yazarın kitapları çeviri halinde nesilden nesile aktarılmaktadır. Küçük yaşlarda çalışmak zorunda bırakılan Herman Melville denizcilik ile uğraşarak 4 yılını bu meslekte geçirdi. Herman Melville’nin zorlu yaşam öyküsünün ardından yatan güzel anılarda kitaplarında çeşitli noktalara serpiştirildi. Dünya klasikleri arasında yer alan Moby Dick, Kâtip Bartleby, Benito Cereno, Billy Budd gibi eserlerin sahibi olan Herman Melville önemli türlere imza atmıştır.

Yaşadığı dönemde ilgi görmeyen bu eserler bugün dünya klasikleri arasında yer almaktadır. 20.yüzyılın ardından yeniden doğan ünlü yazarın eserleri, asıl patlama noktası olmuştur. Keşfedilen bu eserler birçok neslin eğitim yaşantısında yer almış ve ülkemizde de popüler eserler arasına girmeyi başarmıştır. Hatta birçok eğitsel gösteri de ilgili alanlarda bu eserlerin bazı noktaları kullanılmıştır. İlk kez 1853 yılında Putnam’s Monthly Magazine’de tefrika edilen Kâtip Bartleby, 1856’da Piazza Tales adlı hikâye kitabında yayımlanmıştır. Melville bu kısa ama çarpıcı hikâyesinde “en iyi hayat en kolay hayattır inancına derinden bağlı” bir Wall-Street avukatının, “yapmamayı tercih eden” Bartleby’yi işe almasıyla bu inancının ve hayatının temellerinden sarsılmasını anlatır.

Katip Bartleby isimli kitapta anlatılanlar ise dikkat çekici boyuttadır. Kâtip Bartleby bir reddedişin, bir direnişin, nihayet insanın kendisi olarak kalma iradesinin ölümsüz simgesidir. Hamdi Koç (1963): İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Hokka dergisinin yayın kurulunda bulundu. 1992’de Çocuk Ölümü Şarkıları’ndan başlayarak hemen her yapıtıyla dikkati çeken Hamdi Koç’un o tarihten bu yana altı romanı ve 2010 yılında Rüyalarıma Giren Kadın adıyla denemeleri yayımlandı. Eserlerini çevirdiği yazarlar arasında W. Shakespeare, W. Faulkner, S. Beckett, J. Joyce ve J. Austen yer alıyor. Bu önemli eseri okuyarak siz de bakış açınızı geliştirebilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.