İlber Ortaylı – Türkiye’nin Yakın Tarihi Pdf Kitap İndir

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı’nın muhteşem eseri Türkiye’nin Yakın Tarihi okurlar tarafından ilgi gören eserlerden birisidir. Türkiye ile ilgili bilinmeyen birçok noktayı ele alan ve okurlarına aktaran İlber Ortaylı bu önemli eserde kritik bilgilere de yer vermiştir. Tarih hakkında bilgi almak isteyen ve tarihi bilgileri incelemeyi seven kişilerin fazlasıyla hoşnut olacağı bu ölümsüz eser Türkiye hakkında birçok ayrıntıyı bünyesinde barındırıyor. Tarih kitaplarında dahi bulamayacağınız birçok bilginin yer aldığı eserde Osmanlı Devleti’nden günümüze kadar birçok ayrıntının aydınlatıldığını görmek mümkün. Eserin tanıtım süreci dahil birçok aşamada ilgi gördüğü ve İlber Ortaylı hayranlarının esere tam not verdiği görülüyor. Eğer siz de bu yönde bir arayış içindeyseniz Türkiye’nin Yakın Tarihi kitabını inceleyebilirsiniz.

Türkiye’nin Yakın Tarihi isimli İlber Ortaylı imzası bulunan bu ölümsüz eserin tanıtım bülteninde yer alan bir bölüm şu şekildedir; “Osmanlı İmparatorluğu gürültüyle ve aniden ortadan kalktı. Büyük imparatorluklar artlarında üç beş yıllık değil, yüz yıllık sancılar bırakır.”
“İttihatçılar vatanseverdi, bu onların hem gücüydü, hem de hatalarının bir nedeni.”
“1924 Anayasası hem bizim tarihimiz hem de yakın tarih için Balkanlar ve Ortadoğu’nun en ilginç kurucu belgelerindendir.”

“Birinci Dünya Savaşı’ndaki ağır hatalar ve boş özlemler sebebiyle, İkinci Dünya Savaşı’na ihtiyatla yaklaşılmıştı.”
“6-7 Eylül olayları, Varlık Vergisi ile birlikte yakın tarihin en büyük sorun çıkaran iki tertibidir. Tertiplerin akışına sorumlular bile hakim olamamıştır.”
“Yassıada duruşmaları hiçbir hukukçunun onaylayamayacağı biçimdeydi.”
“Türkiye anayasaları boyuna yenileniyor. Yenilenmeyen, politikanın örgütlenme biçimi ve eğitimidir.”

Tarih ve tarihçi denildiğinde akla gelen ilk isim İlber Ortaylı, Türkiye’nin gündeminden düşmeyen anayasa tarihinden seçimlere, Birinci Dünya Savaşı’nın acı sonuçlarından İkinci Dünya Savaşı’ndaki denge politikasına, Enver Paşa’nın komutanlığından İsmet İnönü-Adnan Menderes çatışmasına, İran, Irak, Suriye ilişkilerinden ABD, Rusya ve Avrupa Birliği politikasına, askeri darbelerden eğitim sistemimize kadar birçok konuda yakın tarihimizin dönüm noktalarını farklı bir bakış açısıyla ve sıra dışı analizleriyle ele alıyor.

Türkiye’nin Yakın Tarihi Türkiye’nin son yüzyılda geçirdiği değişimlerin arka planını merak eden okurlar için kaçırılmaması gereken bir kitap.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.