Iris Murdoch – Rüya Sakinleri Pdf Kitap İndir

Ünlü yazar Iris Murdoch’un ele aldığı Rüya Sakinleri isimli roman okurlar tarafından yoğun ilgi gören kitaplardan birisidir. İlgili romanın hem bakış açısı hemde anlatım biçimi okurları etkileyen ana noktalardan birisidir. Olay örgüsü bakımından dikkat çeken Rüya Sakinleri isimli romanın en çok dikkat çeken nokta romanda yer alan karakterlerdir. Aşk, rastlantı ve gerçeklik gibi temel duyguları ele alan Iris Murdoch bu duyguların varlığında ne gibi sorunların ortaya çıktığına da değinmiştir. Ünlüüğp yazarın olayları anlatma tarzı ve karakterlerin üzerine yüklediği sorumluluklar ciddi oranda ilgi çekiyor. Eğer siz de farklı türde bir roman arıyorsanız Rüya Sakinleri isimli romanı okumanızı tavsiye ederiz. Romanın tanıtım bülteninde birçok ayrıntı ile ilgili bilgi verilmiştir.

Iris Murdoch’un Rüya Sakinleri isimli romanının tanıtım bülteninde verilen bilgiler şu şekildedir; ”Irish Murdoch yine felsefeci yazar kimliğiyle çıkıyor karşımıza. Romanda ele aldığı aşk, rastlantı, gerçeklik gibi temel konular kimi zaman kurmacanın dokusu içinde erimiş olarak, kimi zaman da üstünde yüzen bir çiçek demeti gibi yoğun bir halde sunuluyor.

Ölüm döşeğindeki ihtiyar Bruno büyük bir kaygıyla geçmişini ve bugününü düşünürken hayatı yeniden yorumlama noktasına gelir. Sürekli gerçekliği sorgular. Yaşamış olduğu pek çok şeyin bir rüya olduğunu, aslında hayata hiç dokunmamış olduğunu keşfeder. Her şey bir rüyadır ve herkes bir başkasının rüyasında var olmaktadır. Bruno düşüncelerini geliştirirken çevresindeki insanlar da kurlaşmadan aşka kadar çeşitli ilişkiler içine girerler. Bazen beklenmedik biçimde bir uçtan bir uca savrulup yer değiştirirler.

Yazar, benmerkezci yapıları yüzünden ötekini “ıskalayan” ve bunun için de sık sık yanılan; sözde aşkı ararken başkalarını nesne olarak gören karakterler aracılığıyla insanın iç ve dış dünyasındaki bocalamalarına ve buradaki bir ahlak anlayışı eksikliğine dikkat çekiyor. Sözgelimi bir aşk ilişkisinde insanın işleyebileceği en büyük suçun belki de karşısındakinin daha fazla sevmesine izin vermesi olabileceği söylenirken tartışmaya açılan yarı örtülü soru-cevaplar da var: Yürümeyen ilişkilerdeki sorun “doğru kişi” sorunu mudur, yoksa “tekeşlilik” sorunu mu? İnsanların anlayışlarına göre kılıktan kılığa giren bir tanrı hangi durumlarda yararlı olabilir? Aşk amaç mıdır, yoksa?.. Roman yer yer sinematografik atmosferlerle, yer yer de felsefi diyaloglarla örülmüş. Bazen bir dramın ya da gülmecenin, bazen de bir fikrin peşinden sürükleniyoruz. Her iki durumda da sürükleyici ve canlı bir roman. ”

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.