John Fowles – Yaratık Pdf Kitap İndir

Ünlü yazar John Fowles’ın kaleme aldığı Yaratık isimli roman son dönemlerin en çok dikkat çeken kitapları arasında yer almaktadır. Okurların büyük ilgi gösterdiği romanda yer alan karakterler önemli ayrıntılara sahiptir. Karakter betimlemeleri, olay örgüsü ve anlattığı hikaye bakımından Yaratık, benzer türdeki romanlara fark atabilen bir kitaptır. Eğer farklı türde içerik arıyorsanız ve atmosferi bakımından dikkat çeken bu kitabı okumak istiyorsanız şiddetle tavsiye edebiliriz. Birçok yazar tarafından olumlu eleştiri alan kitabın ilgili otoriteler tarafından da dikkat çeken kitaplar arasına sokulduğu gözlemlenmiştir. Bu türde yazılan kitaplar ile Yaratık romanının farkı ise yazarın bizlere sunduğu bakış açısıdır. Siz de Yaratık isimli kitap ile bakış açınızı geliştirebilirsiniz.

John Fowles’in Yaratık isimli romanının tanıtım bülteninde yer verilen ifadeler şu şekildedir; Yaratık, günümüz İngiliz edebiyatının en ilginç ve en çarpıcı gerilim romanlarından biri. Tıpkı Dostoyevski’nin romanlarında olduğu gibi, insanı saran paradokslarla dolu etik bir derinliğe ama aynı zamanda da, Fowles’un virtüözlük düzeyindeki hikâye anlatma tekniğinden kaynaklanan soluk kesici bir sürükleyiciliğe sahip. Yazarın zihninde aralıklarla beliren ve gitgide vücut kazanan, tuhaf bir imgedir anlatılan. Soğuk, karanlık bir ilkbahar gününde, sonsuz kıraç toprakların ufuk çizgisinde yol alan küçük bir atlı kafile imgesi… gizemli bir kadının da dahil olduğu bu kafilenin bilmecelerle dolu yolculuğu… ve yolun sonundaki beklenmedik ölümün ardından gelen sorgulama… Sıradan bir polisiye olayın ötesine uzanıp metafizik boyutlara erişen ve bilimkurgusal tınılar da taşıyan girift bir anlatı.

Çağdaş İngiliz edebiyatının en önde gelen yazarları arasında sayılan John Fowles, Viktorya dönemi İngiltere’sinde geçen Fransız Teğmenin Kadını adlı ünlü romanında olduğu gibi, yine tarihsel bir arkaplanı romanına fon olarak seçiyor. Ama, amacı kesinlikle klasik anlamda tarihsel bir roman yazmak değil. Sade yaşantılarıyla kilise kurumunun otoritesine kökten karşı çıkışlarıyla tanınan, İsa’nın dünyaya yeniden bir “kadın” olarak geleceğini ileri süren, gündelik hayatlarında komünizan öğelere rastlanan, yoksulluğu ve cinsel perhizi savunan Shaker mezhebinin öğreti ve pratikleri üzerine temelleniyor roman. Ancak Fowles karşımıza, geçmişe gelecekten bakan ve o zamanın zihniyetini çağdaş bireyin moderniteyle yüklü, son derece karmaşık görüş açısından değerlendiren bir yazar kimliğiyle ortaya çıkıyor Yaratık’ta. Bir yandan, 18. yüzyıl İngiltere’sinin toplumsal tabakalaşmasına, törelerine, sınıf atlama yapılarına ilişkin çok ilginç ayrıntılar ortaya koyarken, bir yandan da, kurmaca bir yapıt meydana getirdiğinin bilincinde bir yazar olarak, sürükleyici hikâyeler anlatabilme yeteneğini seferber ediyor. 1985 yılında Fransa’da en iyi çeviri roman seçilen Yaratık, insana hummalı bir okuma keyfi tattıran, elinizden bir an olsun bırakmak istemeyeceğiniz, o ender edebiyat başyapıtlarından biri.”

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.