Orhan Pamuk- Benim Adım Kırmızı Pdf Kitap İndir

Orhan pamuğun bu kitabı, eski İstanbul sokaklarında geçen bir aşk ve cinayetin öyküsüdür. İki erkek arasında kalan ve ne yapacağını bilmeyen, iki çocuk annesi bir kadının hikayesi bu.Eski İstanbul’da yapılmaya çalışılan bir sanatın nasıl karışıklıklara yol açtığı anlatılmaktadır.

“ Geçmişe gitmemiz gerekiyor, 1591 yılının kış aylarında İstanbul da bir hikaye.  İki erkek çocuk sahibi bir anne olan Şekure’nin eşi gittiği savaştan dört yıl olmuş ve dönmemiştir. Şekure’nin çocukluk aşkı,yeğeni kara, Şekure’ye olan aşkını ilan ettiği için ailesi tarafından evden gönderilmiş, ancak on iki sene geçtikten sonra tekrar İstanbul’a dönebilmiştir. İstanbul’a döndüğü gibi de hala Şekure’ye karşı aşkı bitmemiştir ve onunla evlenmek istemektedir.

Babasının yanında iki çocuğuyla beraber yaşayan Şekure ise hem kara’yı seviyor hem de kocasının kardeşi Hasan’a karşı hisler besliyordur.

Kara’nın eniştesi ve Şekure’nin babası ise padişah’ın emri doğrultusunda gizli bir kitap hazırlatmaktadır. Kitap, Avrupai usüller kullanılarak gizli gizli resmedilir. Şekure’nin babası sarayın en ünlü nakkaşları olan zeytin, kelebek ve leyleği kitabın nakışlarını bitirmeleri için görevlendirir. Kitap tezhibi için de Zarif Efendi görevlendirilir.  09Enişte Efendi Osmanlı sarayının ünlü nakkaşları Kelebek, Zeytin ve Leyleği kitabın nakışlarını yapmaları için görevlendirir. Tezhibi de Zarif efendi yapmaktadır.

Bağnaz denilebilecek kısımda olan Erzurumlu hoca efendi ve onun destekçileri ise alıştıkları geleneklere ve dine ters bir şeyler döndüğünü anlamışlardır. Tezhibi yapan zarif efendi de bu düşünceye sahiptir. Her akşam kahveye giden, toplanan hattat ve nakkaşlar bir meddahın  sivri dilli olarak resmettiği hikayeler ve Erzurumlu Hoca ile hafif yollu dalga geçmesiyle eğlenirler. Tezhip ustası zarif efendinin kitap işine köstek koyacağını hisseden nakkaşlardan birisi zarif efendiyi öldürür.

Kitabın geri kalan kısmı ise katilin kim olduğu ve katili bulmaya çalışma ile geçer. Kitap kültür hikayesi olduğu kadar, kelle almaların, bağnazca işlerin ve kan kokulu davranışlarında olduğu bir kitap. Katilin kimliğini belirlemeye çalışmak bile kitabı soluksuzca okumak için sebep.

Kitap, Polisiye türünde yazılmıştır.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.