Peyami Safa – Matmazel Noraliya’nın Koltuğu Pdf Kitap İndir

Ünlü yazar Peyami Safa’nın ölümsüz eserlerinden birisi olan Matmazel Noraliya’nın koltuğu olumlu görüş alan romanlar arasında yer alıyor. Dünya çapında tanınan birçok yazar tarafından olumlu eleştiri alan roman önemli bir yer tutmaktadır. Aynı zamanda sektörel anlamda dikkat çeken markaların yer verdiği bu roman okurlar tarafından da beğeni toplamaktadır. Karakterler ve olaylar bakımından ön plana çıkan romanın sizlere sunabileceği büyük farklılıklar yer alıyor. Eğer farklı bakış açısı ile hazırlanan bu kitabı okumayı düşünüyorsanız sizlere sunulacak atmosferin tatmin edici düzeyde olduğunu bilmeniz gerekir. Kitapta yer alan unsurların tamamı aynı türdeki diğer kitaplara oranla dikkat çekiyor. Siz de arşivine sağlam bir eser ekleyerek alternatif hazırlayabilirsiniz. Kitabın tanıtım bülteninde yer verilen ifadeleri okuyarak roman hakkında bilgi sahibi olabilir ve tercihinizi yapabilirsiniz.

Peyami Safa’nın Matmazel Noraliya’nın Koltuğu isimli romanının tanıtım bülteninde yer verilen ifadeler şu şekildedir; ”Karşılaştığı bir takım olağanüstü olayları benimsediği materyalist ve pozitivist felsefenin ilkeleriyle açıklayamayan, şüphe, tereddüt ve bunalımlar içinde kıvranan Ferit, tıp fakültesini bırakıp felsefe bölümüne geçen fakat içinde bulunduğu mütereddit ruh hali sebebiyle buraya da düzenli olarak gitmeyen bir üniversite öğrencisidir. Ferit, Yüksekkaldırım’da içinde birbirinden garip insanların yaşadığı bir pansiyonda kalmaktadır. Pansiyonda kaldığı altı gün bo­yunca karşılaştığı olağanüstü olaylar ve kız arkadaşı Selma ile arasında geçen tartışmalar, ciddi bir psikolojik bunalımdan geçen Ferit’in durumunu daha da kötüleştirir. Pansiyonda tanıştığı Aziz, bu sıkıntılı günlerinde Ferit’in en büyük destekçisi olur. Teyzesinin gizemli bir şekilde ölümü ile yüklü bir mirasa kavuşan Ferit, yaşadığı travmayı atlatabilmek için Aziz’in tavsiyesiyle Ada’da bir ev kiralar. Bu ev bir yıl önce ölmüş, gizemli bir kadın olan Matmazel Noraliya’ya aittir. Peyami Safa’nın, kaleme aldığı romanları içinde en fazla beğendiğini ifade ettiği romanı Matmazel Noraliya’nın Koltuğu, anlatım tekniği ve olay örgüsü bakımından bütün eleştirmenlerce Türk edebiyatının en ciddi psikolojik romanı olarak kabul edilmektedir.”

Yukarıdaki bilgiler ışığında kitapta yer alan karakterleri kısmi olarak görebilirsiniz. Aynı zamanda ana hikayenin önemli bir kısmını öğrenme şansınız bulunuyor.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.