Recaizade Mahmut Ekrem- Araba Sevdası Pdf kitap İndir

Kitabın ana kahramanı Bihruz bey, İstanbul’un zengin semtlerinden birinde yaşayan , şık giyinmeye önem veren ve annesinin yanında, onun yardımlarıyla geçinen,insanları üstten gören genç bir beydir. Baharın gelmesi ile birlikte Bihruz Bey’in içi mutlulukla dolar ve sık sık gezintiye gider. Gezmeye gittiğinde arabasının yanında güzel bir araba daha durur ve içerisinden iki güzel hanım iner.  Kadınlardan birisi yirmili yaşlarda, sarışın  bir hanım olan Periveş Hanım iner, yanında da periveş’in hizmetkarı sandığı yaşlı bir kadın vardır.  Bihruz Bey, blond olarak isim verdiği bu sarışın kıza görür görmez gönlünü kaptırır. Arkalarında yürürken buraya gelecek Cuma günü geleceklerini öğrenmiş olsa da kaçta geleceklerini öğrenememiştir.

Periveş Hanıma iyiden iyiye aşık olur, ona mektuplar yazar, şiirler yazar gönderir. Tüm bu aşk işleri içerisinde borçları iyiden iyiye kabarmaya başlar. Borçlarını kapatmak için köşkü satmak istese de annesi buna izin vermez. Sarışın kadını gören keyfi bey ile konuşurken sarışın kadının öldüğü haberini alır ve sanki büyük bir aşk yaşamışlarcasına yıkılır, kendini harap eder.

Kendine gelip biraz hava almak istediğinde, Üsküdar vapurunda periveş hanımı görür fakat o vapura binemez. Yalan söylediği için keyfi bey’e kızmaya gider ama keyfi bey, bihruz’u yine kandırır, gördüğü kızın blond olmadığını, ona çok benzeyen bir çalışanı olduğunu söyler, bihruz yine inanır. Tüm bunlar olurken uzun bir hikaye sonunda arabasına alacaklılar tarafından el konulur.

Bihruz bir gün çarşıda gezerken sarışın kadının yardımcısı sandığı perveş’i durdurur ve sevdiği kadının mezarını öğrenmek ister. Arkasında ilerler ve müsait bir anda nazik bir şekilde durumu kıza izah eder. Periveş gülmeye başlar ve sarışın kadının, o gün oradaki kişinin kendisi olduğunu ve yaşlı kadınla birlikte gezmeye geldiklerinde bindikleri arabanın onların olmadığını kiraladıklarını yani zengin olmadıklarını belirtir.gerçekleri öğrenen bihruz yalan aşkından ötürü bir kez daha yıkılır, Periveş’te alay ederek Bihruz’un yanından uzaklaşır.

Recaizade Mahmut Ekrem’in kaleme aldığı Araba Sevdası romantik türde yazılmış bir kitaptır.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.