Samuel Delany – Triton Pdf Kitap İndir

Ünlü yazar Samuel Delany tarafından ele alınan Triton isimli roman okurlar tarafından dikkat çeken ayrıntılara sahiptir. Okurların dikkatini çeken en büyük ayrıntı ise ütopyalar ve heteropyalar arasındaki ilişkilerdir. Hem ütopya ile heteropya benzerliklerini hem de bu iki kavramın birbirine ne kadar uzak olduğunu ele alan Triton isimli kitap farklı kavramları ele alma tarzı ile ön plana çıkıyor. Metis Yayınları tarafından Türkçeye uyarlanan Triton isimli eser ülkemizde de büyük oranda ilgi görmektedir. Triton isimli eser dünya çapında başarılara imza atmış olan birçok yazar tarafından olumlu eleştiri almıştır. Ayrıca otoriter sayfalar tarafından da önerilen romanlar bölümünde yer verilmiş olan bu kitap kısa süre içerisinde popülaritesini arttırmıştır. Siz de farklı kavramlar ve bu kavramların insan hayatına katkısı hakkında merak uyandıran kitapları seviyorsanız Triton isimli eseri okuyabilirsiniz.

Samuel Delany’nin Triton isimli eserinin tanıtım bülteninde yer verilen ifadeler şu şekildedir; Triton, Ursula K. Le Guin’in Mülksüzler’ine cevaben yazılmış bir heterotopya… bir karşı ütopya… bir çoğul ütopya. Henüz okumamış olanlar Mülksüzler’le başlamalı. Ama Mülksüzler’i okumuş çok sayıdaki Metis okuruna Triton’u hararetle tavsiye ederiz, hem edebiyat olarak hem de kurduğu karşıtlıkla düşündürücü olduğu için.

Ütopyalar teselli verir: asla gerçek yerlerde geçmemelerine rağmen, yine de bazı şeyleri gözler önüne serme olanağına sahip oldukları fantastik, sorunsuz bir bölge vardır; devasa caddeleri, enfes bitkilerle dolu bahçeleriyle şehirleri, oraya giden yol hayali bile olsa kolay bir hayatın yaşandığı kırları anlatırlar. Heterotopyalar ise rahatsız edicidir, belki de buna bir isim vermeyi imkansızlaştırdıkları ve yaygın isimleri kördüğüm haline getirdikleri veya paramparça ettikleri için; daha baştan söz dizimini -yalnızca cümle kurarken kullandığımız söz dizimini değil, aynı zamanda, kelimelerin ve şeylerin (birbirlerine yakın ve aynı zamanda da karşıt) “bir arada durmalarını” sağlayan daha az belirgin bir söz dizimini de- yok ettikleri için. Bu nedenle ütopyalar fabl ve söylemlerin oluşmasına imkan sağlar: dilin en belirgin özelliklerine uygun biçimde akarlar ve temel fabula’nın bir parçasıdırlar; heterotopyalar ise… konuşmayı kururturlar, sözcükleri yollarında durdururlar, dil bilgisinin tüm olanaklarına daha kaynağında karşı çıkarlar; mitlerimizi yıkar ve cümlerimizin şiirselliğini zararlı etkilerden korurlar..”

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.