Yukio Mişima – Denizi Yitiren Denizci Pdf Kitap İndir

Ünlü yazar Yukio Mişima’nın ele aldığı Denizi Yitiren Denizci isimli roman son dönemlerde dikkat çeken ideal kitaplardan birisidir. Okurlar tarafından beğeni toplayan Denizi Yitiren Denizci isimli romanda karakterler son derece başarılı bir şekilde karşı tarafa aktarılmıştır. Kimi insan bunalımlı anlar geçirirken kafasını dağıtmak ister. İşte bu roman tam o ruh hali için uygun. Romanın ilk sayfalarında size tanıtılan karakterin yaşam öyküsü ve hayalleri arasındaki ince çizgi aktarılıyor. Tüm bunlara rağmen yaşanılan kötü olayların nelere sebep olduğu ve ne gibi kapılar açtığını görebilmekte mümkündür. Farklı bir bakış açısı ve anlatım tarzı ile karşımıza çıkan Yukio Mişima, ele aldığı romanda birçok ayrıntıya yer veriyor.

Yukio Mişima’nın Denizi Yitiren Denizci isimli romanının tanıtım bülteninde yer alan ifedeler şu şekildedir; ”

Marguerite Yourcenar`ın “İnce, bıçak ağzı gibi dondurucu bir kusursuzlukta,” diye tanımladığı Denizi Yitiren Denizci, dehşeti şiirsel bir anlatımla bütünleştiren, benzersiz bir kitaptır. “Kusursuz arınma, ancak yaşamı kanla yazılmış bir şiir dizesine dönüştürerek mümkündür,” diyen Mişima bu kitapla görüşünü örneklemiş olur. Mişima`nın en etkileyici eserlerinden biri olan kitap soğukkanlı şiddeti ustalıkla anlatırken, hiç kuşkusuz yazarın çocukluğunda bilinçaltını etkilemiş baskıları da yansıtır.

Roman, dul bir kadın, on üç yaşındaki oğlu Noboru ve kadının ikinci eşi olan denizcinin öyküsünü anlatır. Yaşıtlarıyla bir çete kuran Noboru, ilk tanıştığında denizler fatihi bir kahraman olarak gördüğü denizcinin annesiyle evlenerek sıradan birine dönüşmesinin şokunu atlatamaz.

Rakuyo`nun varlığıyla bütünleşmiş olan bu adam, geminin ayrılmaz parçası olan bu adam, kendini o güzel bütünden koparmış, kendi isteğiyle düşlerinden gemileri ve denizi silip atmıştı.

Noboru, tatil boyunca Ryuji`nin yanından ayrılmamış ve denizle ilgili hikâyeler dinleyerek, ötekilerin hiç bilemeyecekleri denizcilik bilgileri edinmişti. Ama onun istediği, bu bilgiler değil, günün birinde denizcinin hikâyeyi yarıda keserek, yeniden denize dönerken ardında bırakacağı mavi su damlalarıydı.

Deniz, gemiler ve okyanus seferlerinin hayali ancak bu mavi damlalarda var oluyordu.”

Siz de bu romanı okuyarak farklı bir hikayeye tanıklık etme şansına sahip olabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.